Żyrandole


Żyrandol, jako źródło światła był już używany przez zamożnych w średniowieczu. Był to symbol luksusu i statusu społecznego. Mogły sobie na nie pozwolić rody szlacheckie, bogaci kupcy oraz kościoły. W najprostszej formie stosowano skrzyżowane deski, na których umieszczano świeczki. Natomiast w późniejszych, bogatych wersjach, stosowano żyrandole, w których światło potęgowały ozdobne kryształy. Odbijając światło rozpraszały je po całym pomieszczeniu.

 

Pomimo tego, że na przestrzeni wieków styl w jakim wykonywano żyrandole ewoluował a źródło zasilania zmieniło się, to jednak jest to wciąż często spotykany typ oświetlenia stosowany w teatrach, operach, kościołach ale i w domach.

 

Żyrandole przeważnie mają kilka ramion a ich liczba dobierana jest odpowiednio do wymiarów pomieszczenia. Więcej ramion stosuje się w większych pomieszczeniach i analogicznie mniejsza ilość ramion będzie odpowiednia do mniejszych pomieszczeń. Jest to nie tylko podyktowane względami estetycznymi, ale przede wszystkim oszczędnością energii.

 

 Żyrandole fashion-home

 

W produkcji żyrandoli stosuje się zarówno metal jak i szkło, ale często wykorzystuje się również materiały sztuczne, tak jak np. zrobiono to podczas produkcji żyrandola Emma.

 

Formy w jakich można spotkać żyrandole jest różnoraka. Od prostych, geometrycznych i minimalistycznych, takich jak żyrandol Arbor; klasyczne w których wykorzystuje się klosze w formie kwiatów - żyrandol Sanki czy Roślina, po nowoczesne wykonane z połączenia metalu i szkła, np. żyrandol Dallas czy Ferro.

 

 

Są też żyrandole nawiązujące do ich bogatych prekursorów, w których stosowano wyżej wymienione kryształy. Oczywiście w dzisiejszych czasach częściej spotyka się plastikowe “kryształy” ale wciąż świetnie spełniają one swoją funkcję dekoracyjną.

 

Ciekawym rozwiązaniem jest żyrandol w którym można zamontować żarówki dekoracyjne. Te z kolei są nawiązaniem do świeczek np. żyrandol Monic oraz pierwszych żarówek Edisona np. żyrandol Zoe.

Waro wspomnieć, że plafon, jako zamiennik żyrandola, jest często stosowanym rozwiązaniem w przypadku niskich sufitów. 

 

Oczywiście żyrandole przystosowane są do żarówek energooszczędnych, ale i często do żarówek LED.

W naszej ofercie znajdują się zarówno klasyczne, jak i nowoczesne żyrandole. Każdy żyrandol jest niepowtarzalny. Dobrze dobrany do wnętrza będzie rozświetlał przestrzeń wypełniając ją światłem.

Produkt dodany na listę życzeń
Produkt dodany do porównania

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).