Żyrandole


Żyrandol, jako źródło światła był już używany przez zamożnych w średniowieczu. Był to symbol luksusu i statusu społecznego. Mogły sobie na nie pozwolić rody szlacheckie, bogaci kupcy oraz kościoły. W najprostszej formie stosowano skrzyżowane deski, na których umieszczano świeczki. Natomiast w późniejszych, bogatych wersjach, stosowano żyrandole, w których światło potęgowały ozdobne kryształy. Odbijając światło rozpraszały je po całym pomieszczeniu.

 

Pomimo tego, że na przestrzeni wieków styl w jakim wykonywano żyrandole ewoluował a źródło zasilania zmieniło się, to jednak jest to wciąż często spotykany typ oświetlenia stosowany w teatrach, operach, kościołach ale i w domach.

 

Żyrandole przeważnie mają kilka ramion a ich liczba dobierana jest odpowiednio do wymiarów pomieszczenia. Więcej ramion stosuje się w większych pomieszczeniach i analogicznie mniejsza ilość ramion będzie odpowiednia do mniejszych pomieszczeń. Jest to nie tylko podyktowane względami estetycznymi, ale przede wszystkim oszczędnością energii.

 

 Żyrandole fashion-home

 

W produkcji żyrandoli stosuje się zarówno metal jak i szkło, ale często wykorzystuje się również materiały sztuczne, tak jak np. zrobiono to podczas produkcji żyrandola Emma.

 

Formy w jakich można spotkać żyrandole jest różnoraka. Od prostych, geometrycznych i minimalistycznych, takich jak żyrandol Arbor; klasyczne w których wykorzystuje się klosze w formie kwiatów - żyrandol Sanki czy Roślina, po nowoczesne wykonane z połączenia metalu i szkła, np. żyrandol Dallas czy Ferro.

 

 

Są też żyrandole nawiązujące do ich bogatych prekursorów, w których stosowano wyżej wymienione kryształy. Oczywiście w dzisiejszych czasach częściej spotyka się plastikowe “kryształy” ale wciąż świetnie spełniają one swoją funkcję dekoracyjną.

 

Ciekawym rozwiązaniem jest żyrandol w którym można zamontować żarówki dekoracyjne. Te z kolei są nawiązaniem do świeczek np. żyrandol Monic oraz pierwszych żarówek Edisona np. żyrandol Zoe.

Waro wspomnieć, że plafon, jako zamiennik żyrandola, jest często stosowanym rozwiązaniem w przypadku niskich sufitów. 

 

Oczywiście żyrandole przystosowane są do żarówek energooszczędnych, ale i często do żarówek LED.

W naszej ofercie znajdują się zarówno klasyczne, jak i nowoczesne żyrandole. Każdy żyrandol jest niepowtarzalny. Dobrze dobrany do wnętrza będzie rozświetlał przestrzeń wypełniając ją światłem.

Product added to wishlist
Product added to compare.

This website is using cookies.