Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie jak urządzić salon i nie wiesz na które czynniki warto zwrócić uwagę, dlaczego nie zapoznać się z cennymi wskazówkami ekspertów, którzy wykonali nie jeden projekt salonu?

Zapytaliśmy kilku designerów jak urządzić salon i dzięki swojej uprzejmości niektórzy z nich postanowili podzielić się swoim doświadczeniem.

Zadaliśmy naszym ekspertom 3 pytania:

Jak urządzić mały salon?
Jak urządzić salon na poddaszu?
Jak urządzić salon z jadalnią?

Eksperci, którzy wzięli udział w tej publikacji to:

Artur Jóźwik
Rafał Grudziąż i Anna Paszkowska-Grudziąż
Magdalena Miśkiewicz
Aleksandra Gajewska
Adrian Muszyński

Wszyscy architekci zostawili link do swoich stron internetowych, gdzie można zobaczyć więcej projektów ich autorstwa oraz skontaktować się w sprawie ewentualnego wykonania projektu aranżacji salonu czy też innego pomieszczenia.

Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom tego artykułu, którzy tak ochoczo zdecydowali się z nami podzielić swoim wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie wystroju wnętrz.

Poniżej w formie wideo przedstawiamy kilka projektów które do nas przysłali nasi goście. Aby dokładniej zapoznać się z radami i przyjrzeć się aranżacjom proponowanym przez designerów z tego artykułu zjedź niżej.


Artur Jóźwik: www.inventive.pl

Artur Jóźwik

Biografia:

Architekt i założyciel pracowni projektowania wnętrz INVENTIVE studio specjalizującej się w projektowaniu wnętrz prywatnych.

Pomysł na mały salon

Pomieszczenia o niewielkiej powierzchni zawsze są wyzwaniem, zazwyczaj dodatkową trudnością jest konieczność zmieszczenia wielu funkcji w niewielkim pomieszczeniu. Małe salony bardzo często łączą w sobie funkcje odpoczynku, spotkań towarzyskich, jadalni, miejsca do przechowywania, aneksu kuchennego oraz pokoju gościnnego. Jak te wszystkie funkcje ze sobą pogodzić? Wszystko zależy od kształtu pomieszczenia oraz budżetu przeznaczonego na realizację. Przede wszystkim warto zainwestować w wykonanie zabudowy meblowej na zamówienie. Jest to droższa opcja, jednak mamy wtedy możliwość wykorzystania każdego fragmentu mieszkania i dostosowania mebli do naszych potrzeb. Przy niewielkich pomieszczeniach należy uważać aby nie zagracić pomieszczenia dużą ilością pojedynczych mebli. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się zintegrowane i pojemne zabudowy aniżeli pojedyncze komody i regały. Warto również wykorzystać całą wysokość pomieszczenia, dzięki zabudowie do sufitu zyskujemy na powierzchni do przechowywania oraz dodatkowo optycznie podwyższamy salon nadając mu spójności. Optycznie powiększenie przestrzeni możemy również łatwo uzyskać stosując duże powierzchnie luster np. lustrzane fronty zabudowy lub całe powierzchnie ścian pokrytych lustrem klejonym.

pomysł na mały salon - INVENTIVE studio

Od fashion-home.pl: Podwieszane półki optycznie powiększą salon a ścianka działowa pozwoli na wydzielenie stref i zagospodarowanie przestrzeni na TV.

mały salon - 2 - INVENTIVE studio

Od fashion-home.pl: Jasne kolory i duża ilość oświetlenia sprawią, że optycznie salon będzie wydawał się większy.

maly salon - 3 - INVENTIVE studio

Od fashion-home.pl: Plafony sufitowe pozwalają na skierowanie światła tam, gdzie jest ono potrzebne.

maly salon z jadalnią i kuchnią - INVENTIVE studio

Od fashion-home.pl: Nowoczesne lampy wiszące nadadzą pomieszczeniu oryginalnego wyglądu.

Nowoczesny salon - INVENTIVE studio

Od fashion-home.pl: Podwieszany sufit, jasne kolory i duża ilość światła to część z akcentów nowoczesnego salonu.

mały salon - betonowa ściana - INVENTIVE studio

Od Fashion-home.pl: Beton dekoracyjny nadaje pomieszczeniom industrialnego charakteru.

mały salon - biel, czerń, szarość, złoto - INVENTIVE studio

Od Fashion-home.pl: Idealne połączenie kolorów biel, szarość, czerń i złoto.

mały salon - lampy dekoracyjne - INVENTIVE studio

Od Fashion-home.pl: Narożnik to świetny pomysł na wyznaczanie stref a designerska lampa wisząca będzie się pięknie prezentować na stołem w jadalni.

mały salon z aneksem kuchennym - INVENTIVE studio

Od Fashion-home.pl: Oryginalna lampa podłogowa oprócz swojej funkcjonalności to ciekawy element dekoracyjny.

mały salon ze strefą komfortu - INVENTIVE studio

Od Fashion-home.pl: Delikatne kolory, geometryczne portrety zwierząt oraz charakterystyczne lampy w jadalni sprawiają, że pomieszczenie jest jedyne w swoim rodzaju.

Rafał Grudziąż i Anna Paszkowska-Grudziąż: 81.waw.pl

Rafał Grudziąż i Anna Paszkowska-Grudziąż

Biografia:

81.waw.pl to warszawska pracownia architektoniczna, założona w 2010 roku, przez małżeństwo architektów, Anna Paszkowska-Grudziąż i Rafał Grudziąż. Pracownia specjalizuje się zarówno w budownictwie jednorodzinnym oraz aranżacji wnętrz, jak i w projektowaniu obiektów użyteczności publicznej.

Wykorzystaj przestrzeń w niewielkich wnętrzach

Urządzając mały salon należy kierować się maksymalnym wykorzystaniem przestrzeni, przy jednoczesnym zachowaniu dużej ilości miejsca do przechowywania, która zwłaszcza w niewielkich wnętrzach jest niezbędna. W przemyślany sposób możemy wykorzystać zabudowanie ściany, gdzie będą znajdować się półki, szafki i miejsce na telewizor. Małej przestrzeni nie możemy przeładować różnorodnymi materiałami czy wzorami, dlatego najlepiej wybrać meble o klasycznym i uniwersalnym stylu, które zawsze można przełamać wyjątkowymi dodatkami.

mały salon z zabudową na książki - 81 WAW

Od Fashion-home.pl: Zabudowa na książki i TV pozwoli zaoszczędzić dużo przestrzeni a lampy na ramionach pozwolą skierować światło tam, gdzie jest ono potrzebne w danej chwili.

Kreatywne zagospodarowanie przestrzeni na poddaszu

Poddasze jest trudnym wnętrzem do zaaranżowania. Wygodnie, gdy dach jest nieco wyżej i mamy jeszcze do zagospodarowania niskie ścianki kolankowe, które dopiero w wyższym punkcie łączą się ze spadkami dachu. Wtedy możemy umieścić tam niskie półki, szafki lub kanapę. Jeśli jednak spadek dachu znajduje się bezpośrednio przy podłodze, komplet wypoczynkowy powinniśmy ustawić w miejscu szczytu, gdzie będzie najwięcej miejsca nad głową.

Harmonia przestrzeni w salonie z jadalnią

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest połączenie salonu z jadalnią, co pozwala uzyskać większą przestrzeń. Jednocześnie należy pamiętać, że jadalnia jest oddzielną strefą i warto ją w widoczny sposób oznaczyć. Możemy do tego wykorzystać inny materiał na ścianie lub podłodze oraz oświetlenie nad stołem. Wnętrze powinno jednak nadal tworzyć wspólną całość z resztą pomieszczeń. Aby to osiągnąć, należy połączyć materiały znajdujące się w jadalni z tymi dominującymi w kuchni. Dzięki temu uzyskamy harmonijną przestrzeń, która dla domowników będzie maksymalnie użytkowa i dobrze zorganizowana.

widny salon z jadalnią  - 81 WAW

Od Fashion-home.pl: Nowoczesne meble oraz delikatne kolory podkreśla duża ilość światła wpadająca przez okna umieszczone na dwóch ścianach.

Magdalena Miśkiewicz: www.miskiewiczdesign.pl

Magdalena Miśkiewicz

Biografia:

Projektowaniem wnętrz zajmuje się od 10 lat. To moja wielka i pasja i zamiłowanie. Tworzę wnętrza z duszą. Dużą wagę przywiązuję do detali i dopracowuję każdy projekt z dużym zaangażowaniem. Bardzo zależy mi na budowaniu relacji z Klientem. Stawiam na elastyczność. Efekt końcowy ma być inny od pozostałych - nigdy nie powielam pomysłów.


Lekkość w małym salonie

Większość naszego codziennego życia toczy się w salonie. Tam spędzamy najwięcej czasu z najbliższymi, gdzie oglądamy telewizję, rozmawiamy, odpoczywamy i spożywamy posiłki.
Bardzo ważną rolę w salonie pełni kanapa. Jeśli mieszkanie jest małe, ważne, żeby była rozkładana. Pozwoli to na dodatkowe miejsce do spania jeśli przyjadą znajomi lub rodzina. Sofa nie może być duża i zbyt masywna. Dobrze jeśli będzie na nóżkach. Ważne też, żeby nie była w zbyt dominujących, wzorzystych kolorach. Małe pomieszczenia powinny być urządzone lekko, w kolorach neutralnych, jasnych, ewentualnie z akcentami ciemniejszymi.


Starajmy się nie zagracić pomieszczenia niepotrzebnymi meblami i dodatkami. Szafka RTV pod telewizor powinna być podwieszana i funkcjonalna. To w niej pomieścimy sprzęty, ulubione filmy, płyty lub dekoracje.
Kolejnym, ważnym meblem w salonie, to stolik kawowy. Dobrze jeśli będzie nieduży, lekki - będziemy mogli go przenieść gdy mamy gości i chcemy uzyskać więcej miejsca. Na rynku są dostępne stoliczki sprzedawana podwójnie - jest większy i mniejszy. Można wówczas "krążyć" z naszymi meblami. I oto chodzi w małych pomieszczeniach. Meble powinny móc łatwo dostosować się do naszego rytmu życia.
W każdym mieszkaniu i domu powinien znajdować się stół, przy którym cała rodzina będzie mogła jeść posiłki, rozmawiać, przyjmować przyjaciół. Kuchnie są często zbyt małe, żeby ich pomieścić, dlatego często jesteśmy zmuszeni na stworzenie jadalni w salonie. Stół powinien być ustawiony tak, żeby wygodnie można było z niego korzystać. Swobodnie odsuwać krzesła, i komfortowo siedzieć. Warto wybrać model rozkładany, który w ciągu dnia nie zajmie zbyt wiele miejsca, a w razie potrzeby będzie można zwiększyć jego rozmiar. Pamiętajmy o oświetleniu nad nim - zawieśmy nad nim ciekawą lampę.

Dobrze dobrane oprawy z oświetleniem sprawią, że nawet mały salon zyska niepowtarzalnego charakteru i będzie wydawał się dużo większy. Wybierając lampy zwracajmy szczególną uwagę, by były one dobrane do stylu w jakim jest urządzony salon.

Bardzo lubię lampy stojące we wnętrzach (tych dużych i tych małych). Pełnią nie tylko rolę dekoracyjną salonu, ale są ważnym źródłem światła - do czytania, oglądania TV. Najlepiej ustawić ją z boku kanapy lub fotela, by można było swobodnie oddać się lekturze. Efektowna lampa może wzbogacić wnętrze i odmienić charakter wnętrza. W salonie z mniejszym metrażem taka lampa powinna być "lekka", delikatna.

Lampa sufitowa również jest potrzebna. Pełni rolę funkcjonalną, rozświetla salon. W małym pomieszczeniu nie powinna być masywna, rozłożysta, ciężka. Świetnie sprawdzi się plafon, który daje piękne, rozproszone światło.

W małym salonie najważniejsza jest funkcjonalność, ergonomia i dobrze dobrany styl i kolorystyka. Zanim przystąpimy do zakupu mebli, dobrze jest poradzić się architekta, który wyrysuje meble w aranżację salonu. Wybierajmy meble lekkie i proste, które nie przytłoczą nas swoją masywnością i nie zagracą przestrzeni. Podstawową zasadą jest "mniej znaczy więcej".

Plan Salonu MISKIEWICZ DESIGN

Od Fashion-home.pl: Plan salonu to wstępna wizualizacja końcowego rezultatu.

Plan salonu konsultacja Miśkiewicz Design

Od Fashion-home.pl: Duże designerskie lustro w drzwiach szafy to funkcjonalne rozwiązanie i sposób na powiększenie małego pokoju.

Duze lustro salon - Miskiewicz Design

Od Fashion-home.pl: Całościowy widok projektu małego salonu.

stolik kawowy w salonie Miskiewicz design

Od Fashion-home.pl: Geometryczny stolik kawowy ze złotym stelarzem podkreśla detale dekoracyjne tego salonu.

Salon detale Miskiewicz Design

Od Fashion-home.pl: Dobieranie detali i współgrających ze spobą kolorów powinno odzwierciedlać charakter klienta.

Aleksandra Gajewska: aawstudio.pl

Aleksandra Gajewska

Biografia:

Właścicielka i główna projektantka w AAW studio. Ukończyłam architekturę wnętrz na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Lustro - sposób na “powiększenie” małego salonu

Najlepiej maksymalnie wykorzystać przestrzeń dzięki zabudowie meblowej wykonywanej na zamówienie. Jasne, świetliste kolory powiększą przestrzeń. Lustro dodatkowo będzie dużym atutem w niewielkim wnętrzu.

wąski salon - AAW Studio

Od Fashion-home.pl: W wąskich salonie stolik kawowy może być zastąpiony przez stolik pomocniczy, który idealnie spełni swoją rolę.


Podwieszany sufit - sposób na wydzielenie stref

W salonie z jadalnią warto zadbać o wydzielenie stref. Dobrym pomysłem jest np. zaprojektowanie tak sufitów podwieszanych, żeby optycznie wydzielić części pomieszczenia. Jeśli w pokoju znajduje się również aneks kuchenny najlepiej część jadalnianą umieścić pomiędzy kącikiem wypoczynkowym, a zabudową kuchenną.

Salon z jadalnią - AAW Studio

Od Fashion-home.pl: Wydzielone strefy oraz oryginalne lampy wiszące.

Adrian Muszyński: www.projekt-am.pl

Adrian Muszyński

Biografia:

Architekt z wieloletnim doświadczeniem. Użyteczność i komfort to główne kryteria, którymi się kieruję podczas projektowania. Wnętrze pomieszczenia powinno wyrażać człowieka, dlatego indywidualne podejście do klienta pozwala mi na realizowanie niepowtarzalnych projektów, w których przestrzeń jest zaprojektowana tak, by dać Ci poczucie bezpieczeństwa oraz stworzyć unikatowy nastrój.

Przemyśl aranżację, zanim umeblujesz salon

Na wstępie ustalmy, że salon według większości opinii osób jest niemalże bliźniakiem pokoju dziennego, a według mnie jest wiele różnic co do funkcjonalności. Salonem z natury nazywamy pomieszczenie, które moim zdaniem jest reprezentacyjne i wypoczynkowe jednocześnie, tzn.: przyjmujemy w nim gości w towarzystwie telewizora lub muzyki, czasami potrzebujemy się odprężyć chwilowym „leżakowaniem na sofie lub zajęciem się ciekawą lekturą”. Natomiast pokój dzienny, poza funkcjami jakie posiada salon ma ich o wiele więcej, mianowicie cechuje go multifunkcjonalność potrzeb bytowych strefy wspólnego zamieszkiwania, tzn.: mogą się pojawić takie funkcje jak przekształcenie się w sypialnię podczas pory nocnej, czy też jadalnię podczas posiłku, a nawet w małe domowe biuro. Zdarza się również, że przez pokój dzienny przebiegają szlaki komunikacyjne do innych pomieszczeń. Wszystko zależy od potrzeb Klienta, dla którego realizowany jest projekt i przestrzeni jaką dysponujemy, nie tylko pod kątem wielkościowym, ale również lokalizacją względem stron świata, czy lokalizacją otworów okiennych.

Jeżeli mowa o urządzaniu „małego salonu” to domyślam się, że mamy na myśli multifunkcjonalny pokój dzienny, którego nazywamy salonem.

Jednym z najważniejszych elementów będzie przemyślenie, jak dużo potrzebujemy miejsca do przechowywania i czy to, które już mamy nam wystarczy, czy potrzebujemy w części mebli w salonie przechowywać inne przedmioty. Pamiętajmy że co do zasady w salonie im mniej mebli tym lepiej bo ma być głównie miejscem relaksu i spotkań z przyjaciółmi czy rodziną. Jeśli zatem będziemy potrzebować dodatkowych szafek lub półek polecam i tu uwaga np. meblościankę modułową … kojarzy się z „epoką PRL”, ale jej specyfika i odpowiednie rozmieszczenie pozwoli nam na dodatkową „przechowalnie” i jednocześnie będzie oryginalną dekoracją całości wnętrza, gdzie można będzie się pokusić o powtórzenie pojedynczego modułu lub wykonanie mebla np. komody czy też stolika kawowego nawiązującego swoją formą i kolorystyką do meblościanki. Takie rozwiązanie pokaże pewną konsekwencję wnętrza i nie powinno go przytłoczyć.

Co do mebli wypoczynkowych, najbardziej funkcjonalne będą narożniki i np. jeden fotel lub też mała sofa i dwa foteliki. Tu pojawia się kolejne wymaganie czy mebel wypoczynkowy ma mieć funkcję spania czy też nie. Jeśli tak to musimy się pogodzić z nieco bardziej optycznie ciężką formą mebla przez co pozostałym bryłom będziemy musieli nadać smukłości i delikatności aby nie przytłoczyć siebie samych ogólnym wyglądem i charakterem pomieszczenia. Lekkości takiemu wnętrzu nada np. różnorodność mebli wypoczynkowych np. jeżeli mamy konieczność wstawienia sofy narożnej z funkcją spania przy ścianie to fotel może być o lżejszym kształcie na wyższych nóżkach i najlepiej w innym kolorze tak aby odwrócić uwagę od tego co zbyt masywne i pozwolić mu i kilku innym dodatkom brylować nad resztą ustawiając je „luzem”- przypadkowo , chyba że użytkownik lubi masywne przytłaczające meble, a tak też może się zdarzyć – o gustach się nie rozmawia. Trzeba pamiętać, że asymetria w umeblowaniu jest lżejsza w odbiorze.

Warto zastanowić się nad dobrym oświetleniem. Aby było przytulnie w naszym salonie będziemy potrzebować światła nastrojowego w postaci listew led podkreślających elementy dekoracji lub lampy o niskim natężeniu światła. Ten rodzaj oświetlenia pozwoli nam na przyjemny klimat, nie będzie nas rozpraszać oglądając telewizję a jednocześnie pozwoli na swobodne poruszanie się. Oprócz tego potrzebne będzie oświetlenie charakterystyczne np. nad stolikiem kawowym lub kącikiem do czytania – o większej mocy. Dekoracyjne, stonowane, miękkie światło pozwoli osiągnąć nam wspaniały relaksujący nastrój.

Nie będę mówił o trendach w kolorystyce bo to bardzo łatwo można znaleźć w sieci lub prasie branżowej. Jednocześnie nadmienię że warto pamiętać o pewnej harmonii z ewentualnym zaakcentowaniem drobnych detali lub stref we wnętrzu. Trzeba mieć także „z tyłu głowy” że wybrane przez nas kolory będą inaczej wyglądać w różnej tonacji barw światła sztucznego, a jeszcze inaczej przy świetle dziennym.

Podsumowując, dotyczy to nie tylko salonu ale i każdej przestrzeni, Pamiętajcie: nie każda publikacja, która Wam się podoba, będzie dla Was dobrym rozwiązaniem. To jest Wasze wnętrze i ono ma opowiadać Waszą historię i odzwierciedlać osobowość. Nie zawsze to co się podoba sprawi że będziecie się w tym dobrze czuć. Może banalne porównanie ale kupując koszulkę w sklepie zabieram do przymierzalni 4-5 sztuk które mi się podobają i często kupuję tylko jedną, a czasem żadnej, bo mimo że są naprawdę piękne … - to nie są dla mnie.

Wasz salon i wnętrze ma przede wszystkim Wam sprawiać przyjemność przebywania i komfort obcowania na co dzień.

mały salon z miejscem do pracy - projekt-am

Od Fashion-home.pl: Miejsce pracy i wypoczynku.

mały salon z dużą kanapą - projekt-am

Od Fashion-home.pl: Duża narożna kanapa oraz TV na ścianie wykonanej z cegły umilą wieczory spędzone z przyjaciółmi lub podczas oglądania ulubionych seriali.

mały salon - optymalizacja przestrzeni - INVENTIVE studio

Od Fashion-home.pl: Optymalizacja małej przestrzeni.


Podsumowanie:

Mamy nadzieję, że uzyskałeś(-aś) odpowiedzi na pytania:

Jak urządzić mały salon?
Jak urządzić salon na poddaszu?
Jak urządzić salon z jadalnią?


Uwagi i rady zamieszczone w tym artykule są bardzo cenne i na pewno pomogą Ci podczas urządzania salonu. Warto pamiętać, że każde mieszkanie jest inne, tak samo jak mieszkający w nim ludzie. Pamiętajmy, że w tym pomieszczeniu będziemy spędzać dużą część naszego dnia, więc musi być ono komfortowe. Dlatego warto, przed jakimikolwiek zmianami wspomóc się projektem salonu, wykonanym przez profesjonalnego projektanta wnętrz. Jeżeli szukasz inspiracji być może tutaj jest Twoja kolejna lampa do salonu lub stolik kawowy, który umili Ci chwile wspólnie spędzone z rodziną i przyjaciółmi.